مقالات

راهنمای انتخاب قلم تخریب و کاربرد آنها

قلم بتن کن یا تخریب، یکی از ابزارهایی است که در ساختمان سازی و دیگر صنایع کاربرد دارد. این قلم ها به چکش ها و دریل های تخریب متصل شده و مناسب برای کنده کاری یا تخریب آهن، بتن، سنگ و چوب هستند. برای آنکه بتوانید بهترین قلم تخریب را خریداری کنید، لازم است ابتدا با راهنمای خرید قلم چکش تخریب آشنا شوید.

راهنمای قلم تخریب

تنها زمانی می توانید بهترین قلم تخریب یا بتن کن را برای کاری که لازم دارید انتخاب کنید، که راهنمای انتخاب قلم تخریب را بررسی نموده باشید. زیرا در این راهنما در مورد تمام قلم های تخریب توضیحات لازم بیان شده است. به طور کلی باید بگوییم قلم های تخریب در انتهای خود شیارهایی دارند که به آنها کمک می کند تا بتوانند در چکش تخریب قرار گیرند.

پس از آن این چکش به صورت ضربه ای یا چرخشی، اقدام به تخریب سطح مورد نظر می نماید. این سطح ممکن است از جنس سنگ، بتن، چوب یا حتی آهن باشد. قلم های تخریب را معمولا با استفاده از آلیاژ های مقاوم همچون کروم و وانادیوم می سازند، تا به راحتی دچار شکستگی نشود. تنوع طول و سایز این قلم ها بسیار زیاد است و اندازه آنها بین 8 تا 35 سانت متغیر می باشد. در حالی که طول قلم های تخریب بین 15 تا 60 سانت متغیر است. از این رو می توان بسته به راهنمای انتخاب قلم تخریب، بهترین قلم را خریداری کرده و مورد استفاده قرار داد.

راهنمای انتخاب قلم تخریب مناسب بسته به کاربرد آن 

قلم های تخریب که برای چکش های بتن کن مورد استفاده قرار می گیرند، در نمونه های متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند. از جمله:

  • قلم تخریب 4 شیار:

یکی از نمونه قلم های تخریبی که برای دریل های بتن کن استفاده می شود، قلم های تخریب 4 شیار هستند. این قلم ها همانطور که از نامشان مشخص است، دارای چهار شیار بوده و به وسیله همین شیارها به دستگاه متصل می شوند. قلم های 4 شیار تخریب در سه طول مختلف تولید و به فروش می رسند. کوتاه ترین قلم تخریب 4 شیار دارای طول 25 سانتی متر، قلم تخریب بلند 40 سانتی متر و قلم تخریب فوق بلند با طول 60 سانتی متر تولید می شود.

  • قلم های تخریب مخصوص دستگاه های بادی و برقی:

از آنجایی که نمی توان برخی از سطح ها را با قلم های تخریب دستی تخریب کرد، باید از دستگاه های خاص بادی یا برقی استفاده نمود. این دستگاه ها خود قلم های تخریبی دارند که در راهنمای انتخاب قلم تخریب به آنها اشاره شده است. می توانید با تهیه این قلم ها و دستگاه آنها، هر سطحی را تخریب نمایید.

  • قلم تخریب شش گوش:

در راهنمای انتخاب قلم تخریب با نمونه دیگری از این قلم ها مواجه می شوید که با نام قلم تخریب شش گوش معرفی می شوند. این قلم ها در قسمتی که باید به چکش تخریب متصل شوند، دارای 6 شیار هستند. در مراکز فروش ابزارآلات صنعتی قلم های تخریب شش گوش را با نام قلم های HEX نیز می شناسند. از آنجایی که این نمونه از قلم ها دارای ساختار محکمی هستند، معمولا برای حفاری های عمیق مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع قلم تعریب

  • قلم تخریب دستی:

این نمونه از قلم های تخریب برای افرادی مناسب است که دسترسی به دستگاه های تخریب ندارند. در اصل قلم تخریب دستی به گونه ای طراحی شده است که بتوان با استفاده از چکش یا پتک از آن استفاده کرد.

  • قلم تخریب 5 شیار:

این نوع از قلم های تخریب که در راهنمای انتخاب قلم تخریب معرفی شده اند، دارای پنج شیار در انتهای خود هستند. تا بتوان آنها را به دریل های بتن کن متصل کرد. بهتر است بدانید که این قلم های تخریب نسبت به قلم های چهار شیار از استهلاک کمتری برخوردار هستند. از این رو کمتر دچار شکستگی می شوند و قیمت بیشتری نیز دارند. اما می توان از آنها برای مدت زمان طولانی تری استفاده کرد و مقرون به صرفه تر نیز هستند. قلم های تخریب 5 شیار با طول 30، 40 و 60 سانتی متری تولید و به بازار عرضه می شوند.

  • قلم های تخریب نوک تخت:

قلم های تخریب نوک تخت برای کارهای ظریف استفاده می شوند. زیرا طول نوک این قلم ها برابر با قطر میله یا شفت بوده و اصولا برای جاگذاری کابل و ایجاد حفره های خطی در دیوار از آنها استفاده می شود.

  • قلم های تخریب نوک تیز:

نمونه دیگری از قلم های تخریب که در راهنمای انتخاب قلم تخریب معرفی شده اند، قلم های نوک تیز هستند. این قلم ها قدرت تخریب کنندگی فوق العاده بالایی داشته و می توان به راحتی با استفاده از آنها، یک نقطه کوچکی از سطح را با فشار زیاد تخریب کرد.

قلم های تخریب نوک تیز

  • قلم تخریب بیل شکل:

نوع دیگری از قلم های تخریب در راهنمای انتخاب قلم تخریب، قلم های بیل شکل هستند. این قلم ها انتخابی عالی برای از بین بردن گچ های اضافی، سیمان باقی مانده در زیر کاشی های کنده شده و … می باشند. نوک آنها دارای قطر بیشتری از لوله و شافت بوده و از این رو می توان با وارد کردن ضربه، مساحت بیشتری از دیوار را تخریب کرد. معمولا از آنها برای تخریب مساحت های بزرگ استفاده می شود.

  • قلم تخریب کانال:

این نوع قلم های تخریب مناسب برای ایجاد کانال جهت عبور لوله های آب از داخل دیوار و سیم های برق هستند. دارای نوکی به شکل نیم دایره بوده و خیلی تمیز و مرتب می توانند کانال را در سطح مورد نظر ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.