وسایل مورد نیاز برای هرس کردن درختان

حفظ سلامتی و نگهداری از درختان نیازمند این است که در بازه های زمانی منظم درختان و بوته ها هرس شوند و داشتن ابزار کاربردی برای این مورد ضروری است. انتخاب ابزار مناسب به طور قابل توجهی به اندازه شاخه هایی که میخواهیم هرس کنیم و میزان هرس کاری بستگی دارد. در صورت امکان قبل از اینکه ابزار را بخرید ابتدا آن را امتحان کنید که مطمین شوید برای کار مورد نظرتون مناسب است. مثل بیشتر چیزها، کیفیت بالاتر برابر با قیمت بالاتر است.  وسایل ایمنی که باید برای هرس کاری استفاده شوند عبارت است از: دستکش کولار، عینک ایمنی و یا محافظ صورت، شلوار بلند و محافظ گوش (در صورتی که با ابزارآلات برقی کار میکنید).

ابزار دستی هرس کردن

به طور کلی زمانی که هرس های کوچک را میخواهیم انجام دهیم بهتر است که از ابزار دستی استفاده کنیم. ابزار دستی هرس برای شاخه هایی با اندازه کمتر از ۲.۵ سانتی متر به کار میروند و دارای انواع مختلفی هستند. ابراز دستی هرس بر اساس نوع تیغه به طور کلی به دو دسته مختلف تقسیم میشوند ابزار سندانی (anvil) و دوتیغه (bypass). ابزار هرس سندانی دارای تیغ ساده صاف هستند که شاخه ها را در حالتی میبرند که پشت تیغ یک سندان وجود دارد و دسته ابزار ثابت است. ابزار های دوتیغه تیغه کاتر انحنا دار دارند که در زیر آن یک تیغه دیگر  شبیه به قیچی قرار دارد. برای اینکه به بافت درختان آسیب وارد نشود بهتر است که از کاتر دوتیغه استفاده شود. راست دست و چپ دست آن ها موجود است.

قیچی سر شاخه زنی

شاخه هایی که بزرگتر هستند و با ابزار هرس دستی قابل برش نیستند (شاخه های با قطر بزرگتر از ۷ سانتی متر) باید با قیچی سر شاخه زنی با سطح مقطع بیشتر برش و قدرت نفوذ بیشتر بریده شوند. قیچی های سر شاخه زنی هم در دو نوع سندانی و دوتیغه موجود هستند.

اره های هرس

برای شاخه هایی که به اندازه ای بزرگ هستند که قابل برش با ابزار دستی هرس و قیچی سر شاخه زنی نیستند اره های هرس باید به کار روند. اره های هرس در قسمت های مختلف از جمله دسته اره، طول و شکل تیغ و نوع و شکل دندانه ها با یکدیگر متفاوت هستند. بیشتر این اره ها دارای تیغه های فلزی تمپر شده هستند که برندگی و تیزی خود را حفظ میکنند. برعکس بقیه اره ها، اره های هرس طوری طراحی شده است که در حالت کشیدن برش را انجام میدهیم.

اره های زنجیری

اره های زنجیری زمانی استفاده میشوند که شاخه های هرس با قطر بالاتر از ۱۰ سانتی متر باشند. اره های زنجیری فقط باید توسط افراد متخصص استفاده شود. برای اینکه از نیاز به هرس کردن شاخه هایی با این ابعاد جلوگیری شود بهتر است که هرس را زمانی انجام دهید که ابعاد شاخه ها کوچک است.

اره شاخه زن

اره شاخه زن برای بریدن شاخه ها که دور از دسترس هستند به کار میرود.به طور کلی،‌ اره شاخه زن میتواند شاخه هایی با قطر بالاتر از ۴.۴ سانتی متر را ببرد که به دو صورت سندانی و دو تیغه موجود هستند. باز هم مدل دوتیغه ترجیح داده میشود. برای شاخه های بزرگتر اره، تیغ اره به طور مستقیم میتواند بر سر اره شاخه زن نصب شود. به دلیل خطر برق گرفتگی در کنار خطوط برق نباید از اره شاخه زن استفاده شود مگر اینکه یک متخصص بر کار نظارت داشته باشد.

نگهداری از ابزار(تیز کردن)

برای اینکه مطمین شوید که یک برش رضایت بخش را دارید و همچنین برای کاهش خستگی بهتر است که همواره ابزار هرس کاری خود را تیز و برنده نگه دارید. ابزارهای دستی هرس کردن، قیچی سر شاخه زنی و اره شاخه زن خود را به طور منظم به وسیله سنگ تیز کننده تیز و برنده کنید. تیغه های قابل تعویض برای بسیاری از ابزارها موجود است. اره های هرس باید به طور حرفه ای تیز شوند و یا به صورت منظم عوض شوند. برای کاهش هزینه ها بسیاری از اره ها دارای تیغه های قابل تعویض هستند.

نگهداری از ابزار(تمیز کردن)

ابزارها باید در کنار تیز شدن، تمیز و پاکسازی نیز شوند. اگرچه پاکسازی ابزار ممکن است کار راحتی نباشد و به ندرت انجام شود اما انجام اینکار میتواند از انتقال بیماری از درختان ناسالم به درختان سالم به وسیله ابزار استفاده شده جلوگیری شود. ابزارها میتوانند در اثر تماس با قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها که باعث بیماری هستند آلوده شوند. بسیاری از پیتوژن ها (pathogens) نیاز به یک راهی برای ورود به درخت و آلوده کردن آن دارند و قسمت های بریده شده تازه مکان های مناسبی برای انتقال بیماری هستند. میکروارگانیسم ها بر روی سطح ابزار به راحتی میتواند بر روی درختان مستعد پس از برش های پی در پی انتقال پیدا کنند. نیاز به پاکسازی ابزار میتواند به طور قابل توجهی با هرس کاری در فصل خواب درختان کاهش پیدا کند.

در صورتی که لازم باشد عملیات باید به ترتیب زیر انجام شود: قبل از هرگونه برشکاری و بریدن یک شاخه، پاکسازی ابزار باید به وسیله الکل ۷۰ درصد و یا محلول سفید کننده رقیق شده منازل با ترکیب ۱ قسمت سفید کننده و ۹ قسمت آب انجام گیرد. ابزار باید در محلول برای ۱ تا ۲ دقیقه به صورت کامل قوطه ور شوند. و تیکه های چوب باقیمانده بر روی ابزار به طور کامل از روی سطح ابزار پاک شود. سفید کننده ماهیت خورنده بر روی قممست های فلزی ابزار دارد لذا باید بعد پاک سازی به طور کامل با آب و صابون شسته شود تا از خوردگی ابزار جلوگیری شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *