اور فرز نجاری چیست و چه کاربردی دارد ؟

اور فرز ها ابزار هایی هستند که در صنعت چوب برای ایجاد شیار، شکل دادن به لبه های قطعه کار و به طور کلی تراش قطعات مختلف چوب و … استفاده می گردد که عمدتا در مشاغل نجاری ، منبت کاری، معرق کاری و به صورت کلی تمامی صنوفی که به نوعی با صنعت چوب سرو کار دارند، کاربرد دارد.

از لحاظ ظاهری تمامی اور فرز ها دارای ساختار تقریبا یکسانی می باشند که تنها در مدل های مختلف، از لحاظ امکانات و قابلیت ها متفاوت هستند.

 اورفرز ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که از نقاط مهم آنها می توان به موتور، گیربکس، بدنه،  کولت (ابزار گیر)، کفی و دسته ها… می توان اشاره کرد.

مهم ترین بخش این دستگاه ها، کولت نگه دارنده تیغچه می باشد. برای نصب تیغچه داخل کولت این ابزار ، ابتدا پایه تیغچه را در داخل کولت قرار داده و با چرخاندن مهره مربوطه (معمولا توسط آچار های خود دستگاه)، پایه در جای خود تثبیت می شود. توجه داشته باشید که تیغچه را به خوبی در محل خود محکم نمایید و قبل از روشن نمودن دستگاه از جایگذاری دقیق و عدم جابجایی تیغچه اطمینان حاصل کنید.

 از نقاط مهم دیگر دستگاه می توان به دستگاه های جانبی و نیز پیچ های تنظیم ارتفاع عمکلرد دستگاه اشاره نمود.

تیغه های این دستگاه ها هم  در مدل ها و طرح های مختلفی وجود دارند و کارایی متفاوتی دارند.

در تمامی این دستگاه های کلیدی وجود دارد که برای خاموش و روشن کردن دستگاه استفاده می شود که این کلید دیمر دار نیست و قابلیت تنظیم سرعت ندارد.از آنجایی که بهترین حالت برای استفاده از این دستگاه حالت دور بالا می باشد , لذا باید از تمامی توان دستگاه برای چرخش استفاده گردد.

توجه داشته باشید استفاده از این دستگاه نیاز به کسب مهارت دارد و در زمان کار باید دقت بسیار بالایی به کار ببندید تا به کیفیت مطلوب دست یابید و هنگام استفاده از خانواده ی فرز ها اعم از فرز آهنگری فرز انگشتی اوور فرز نجاری و … از پوشاک ایمنی مناسب جهت ایجاد دقت و امنیت استفاده نمایید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *