دسته‌بندی نشده

مته کبالت | آیا می دانید برای سوراخکاری به چه ابزاری نیاز است؟

سوراخ کاری نوعی فرایند برش است که با استفاده از یک مته سوراخی به شکل دایره روی دیوار یا قطعات ایجاد می کند. مته نوعی ابزار برش است که با سرعت گردش می کند. در حین حرکت سریع لبه های مته نیروی زیادی به روی قطعه ایجاد می کند آن را سوراخ می کند. کاره مته شبیه به کار دریل است.

 

آیا می دانید برای سوراخکاری به چه ابزاری نیاز است؟

سوراخ کاری نوعی فرایند برش است که با استفاده از یک مته سوراخی به شکل دایره روی دیوار یا قطعات ایجاد می کند. مته نوعی ابزار برش است که با سرعت گردش می کند. در حین حرکت سریع لبه های مته نیروی زیادی به روی قطعه ایجاد می کند آن را سوراخ می کند. کاره مته شبیه به کار دریل است.
مته ها انواع بسیاری دارند.

۱-    مته گرانیت: برای سوراخ کاری به روی سنگ ها و گرانیت ها از این نوع مته استفاده می شود. بهتراست در حین کار از آب استفاده شود زیرا طول عمر مته و کارکرد آن را افزایش می دهد.

۲-    مته گازور: این نوع مته در صنعت کابینت سازی و ام دی اف (MDF) جهت درآوردن لولای گازور کاربرد دارد.

۳-    مته آلومینیوم: جهت سوراخ کاری در برنج وآلومینیوم و مس که در صورت امکان از بالاترین دور استفاده شود.

۴-    مته آهن بلند: این نوع مته برای سوراخ کردن فلزات با عمق زیاد کاربرد دارد و آلیاژ به کار رفته در آن مانند مته های معمولی است. چون احتمال شکستن در حین کار وجود دارد بهتر است از دور پایین استفاده گردد.

۵-    مته آهن کوتاه: این نوع مته برای سوراخ کاری ورقه های نازک کاربرد دارد و آلیاژ آن مانند مته های معمولیست.

۶-    مته کبالت: برای سوراخ کردن آهن و استیل از مته کبالت استفاده می کنند که از جنس فولاد آلیاژیست.

۷-    مته کونیک: مته کونیک مناسب برای سوراخ کاری سایزهای بالا و در حین کارکردن گرمای زیادی تولید می کند. به  این دلیل که نوک مته با سطح کار درگیر می شود, بهتراست که از رور پایین استفاده شود.

۸-    مته الماسه: جهت سوراخ کاری سنگ – بتن – کاشی و سرامیک که باید از دریل های چکشی هم در حین کار استفاده شود.

۹-    مته آهن: این مته برای سوراخ کاری در آهن واستیل کاربرد دارد.

۱۰-    مته چوب: در حفه کار با چوب از مته چوب کاری که برای سوراخ کاری بهتر کاربرد دارد, استفاده می شود.قیمت این نوع مته پایین بوده و بسیار مقرون به صرفه است.

۱۱-مته های ۴ و ۵ شیار:هر دوی این مته ها مناسب سوراخ کاری در سنگ و بتن هستند.آنهایی که به ۴ شیار معروفند به مراتب بهتر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *