مقالات

ضروری ترین ابزارآلات مکانیکی و معرفی آنها

ابزارآلات مکانیکی

در هر حرفه و شغلی ابزارآلاتی به کمک انسان می آیند که می تواند عملیات اجرایی در آن زمینه را امکان پذیر و عملی سازد؛ مکانیکی یکی از این دسته مشاغل است. در این مطلب به بررسی و معرفی این ابزارآلات مکانیکی می پردازیم؛ ابزارآلاتی که تعمیر خودرو را میسر می کند.

ابزارآلات مکانیکی و کاربرد آنها

پیچ گوشتی: پیچ ها در هر شرکت تعمیراتی مثل خودروسازی جهت متصل سازی قطعات به کار گرفته می شوند. در خرید این قلم از وسایل موردنیاز حرفه مکانیکی سعی کنید بر روی کیفیت تمرکز کنید تا هزینه؛ این در بلند مدت به نفع شما خواهد بود.

آچار: آچار وسیله ایست که پیچ را بر روی قطعه تعبیه می کند و بدون او پیچ کارکرد خود را از دست خواهد داد. اگر برای کارتان مجبور به استفاده از سایز های مختلفی از پیچ هستید قطعا به آچار های مخلتفی بر اساس سایز نیازمند خواهید بود. جنس آچار فولاد کروم وانادیوم مقاومت زیادی دارد و برای خرید پیشنهاد می شود.

انبر: در مکانیکی به انبر برای باز کردن اتصالات محکم شده، تعمیر ترمز و … نیاز خواهید داشت. در دسته انبرها در بین ابزارآلات مکانیکی، انبر قفلی و دم باریک اصلی ترین ها هستند که در بسیاری از مسائل کار ما را راه می اندازند.

انبردست ابزار مکانیکی

چکش: چکش ابزار گاراژی موردنیاز در مکانیکی است که خودرو را در قسمت هایی که ضربه دیده است صاف می کند.

انواع چکش

  • چکش سر گرد : کاربرد آن در تعمیر و بازسازی چرخ ها و … است.
  • چکش پلاستیکی : کاربرد آن در سطوح ظریفی است که برای تعمیر تنها به یک ضربه آرام نیازمندند.

چکش سر کرد

جعبه ابزار : تا اینجا به اهمیت ابزارآلات مکانیکی و کاربرد های آنها در تعمیرگاه پی بردیم؛ در نتیجه حفظ و نگهداری آنها برای ما یک اولویت است. جعبه ابزار محلی برای نگهداری ابزارآلات است که ما را به این هدف می رساند.

گریس پمپ : روانکاری قطعات خودرو همچون یاتاقان، بلبرینگ، چرخ دنده و … تاثیر بسزایی در کارکرد درست وسیله نقلیه ما دارد. گریس پمپ ابزار مکانیکی لازم برای روانکاری قطعات است.

جک سوسماری : قطعا برای تعمیر خودرو نیازمند جک سوسماری خواهید بود تا خودرو قادر به فاصله گرفتن از زمین باشد. البته که جک به هنگام گیر کردن خودرو درون چاله نیز به کمک ما خواهد آمد.

جک سوسماری

پولی کش : حضور پولی کش در بین ابزارآلات مکانیکی برای جدا سازی بدون آسیب انواع قطعات مثل پولی و بلبرینگ از شفت از واجبات است. از انواع آن می توان به دو شاخه و سه شاخه نام برد.

پولی کش

آچار شلاقی : آچاری قابل تنظیم است که برای باز و بسته کردن انواع مختلف مهره، پیچ و لوله مورداستفاده قرار می‌گیرد. نام دیگر این نوع آچار کلاغی یا گلویی است. از این نوع آچار بیشتر در کارهای اختصاصی مثل باز و بسته کردن محور ماشین فرز میزی که دارای مهره گرد چاک‌دار است استفاده می‌گردد. در مواقعی که پیچ‌ها دارای دو سر دنده هستند از آچار دو سر دنده گلویی کمک گرفته می‌شود.

آچار بکس : این دسته از آچارها که استوانه‌ای شکل هستند برای پیچ‌هایی که ته لوله قرار دارند و امکان چرخش آچار معمولی وجود ندارد مورداستفاده قرار می‌گیرند. آچار بکس شباهت زیادی به آچار رینگی دارد. لغزش آچار از روی مهره توسط شیارها کنترل می‌شود و نوع ۱۲ شیارِ آن متداول‌تر است. در قسمت انتهایی آچار بکس یک شکاف به شکل مربع با ضلع ۱/۴ و ۱/۸ و ۱/۲ قرار دارد که دسته بوکس، مستقیم، هندلی یا جغجغه ای تعبیه‌شده است. چنان چه در مرحله‌ای از کار برای باز و بسته کردن پیچ و مهره نیاز به‌سرعت عمل بیشتری باشد از آچار بوکس جغجغه‌ای استفاده می‌شود. اندازه آچارهای بکس از ۱۰_۳۰ میلی‌متر متغیر است که در جعبه مربوط قرار می‌گیرند. آچارفرانسه به‌ نوعی از آچارها تعلق می‌گیرد که دارای دهانه متغیر است که به پیچ‌ها و مهره‌های شش‌ گوش و چهار گوش برخورد می‌کند. 

آچار بکس

آچار L : علت نام گذاری این آچار شکل آن است که به صورت L است که برای سفت و شل کردن پیچ‌های آلن استفاده می‌شوند. آلن به پیچی گفته می‌شود که در یک سرش حفره‌ای شش‌ضلعی قرار دارد که نوک آچار آلن به هنگام استفاده در آن قرار می‌گیرد.

سشوار صنعتی : یکی از پر کاربرد ترین ابزار صنعتی می باشد که به کار ها سرعت می بخشد. با استفاده از سشوار صنعتی می توانید گرما را در همان نقطه ای که می خواهید متمرکز کنید و از آن برای رنگ روی سطوح، خم کردن پلاستیک، برداشتن برچسب روی سطوح و … استفاده نمایید. این ابزار در مکانیکی نیز بسیار کاربرد دارد و جهت نرم کردن قطعات سفت شده مورد استفاده قرار می گیرد.از این ابزار مکانیکی کاربردی جهت دودی کردن شیشه  نیز بهره گرفته می شود.

سشوار صنعتی

اعداد نوشتهشده روی آچارهای متریک و اینچی چی را نشان می دهد؟

یک آچار با فاصله دهانه آن تعیین اندازه می‌شود. در سیستم متریک اندازه آچارها از ۷ میلی‌متر تا ۲۵ میلی‌متر متغیر است. در روش اندازه‌گیری اینچی نیز اندازه آچارها از ۳ اینچ شروع‌شده و با افزایش مرحله‌ای یک اینچ به یک اینچ و یا بیشتر می‌رسد. انواع دیگر آچارهای تخت وجو دارند که زاویه دهانه آن‌ها نسبت به بدنه دارای زاویه ۳۰، ۶۰، ۹۰ و ۲۲/۵ است.

آچار رینگی دارای دو نوع یکسر رینگی و آچار دو سر رینگ است. آچار رینگی برای جلوگیری از لغزش آچار بر روی مهره یا سرپیچ به کار می‌رود. به‌طورکلی آچار رینگی از ۱۲ شیار ساخته‌شده که هر ۲ شیار در طرفین گوشه مهره یا پیچ قرارگرفته می‌شوند و تحت زاویه به آن‌ها نیرو وارد می‌گردد. این کار موجب باز و بسته شدن راحت مهره و پیچ بدون سرخوردن می‌شود.

فروشگاه ونوس دی اس اچ ، نمایندگی فروش  مته کبالت  و ابزارآلات  و تجهیزات سوراخکاری مثل قلم چکش تخریب و مته کبالت و تجهیزات ونوس در تهران می باشد که میتوانید برای تجهیز ابزارالات خود از آن کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.