مقالات

ابزارآلات دستی و معرفی آنها

ابزارآلات دستی

کاربرد ابزارآلات دستی صرفاً مختص به یک حرفه و شغل خاص نیست. این دسته از ابزارها کاربردهای زیادی در کارگاه های تولیدی و در صنعت مکانیکی و آهنگری دارند؛ حتی در منازل نیز افراد به خرید ابزارهای دستی اقدام می‌کنند؛ زیرا وجودشان ضروری و کارآمد است.

از نام این نوع ابزار مشخص است که با استفاده از نیروی دست مورد استفاده قرار می گیرند. در طراحی این ابزار دستی به این موضوع توجه شده و به شکلی طراحی صورت گرفته است که از آسیب دست جلوگیری شود.

ابزار دستی

انواع ابزارآلات دستی

 • آچارآلات
 • انبرها
 • پیچ گوشتی
 • آچارآلات کارگاهی
 • ابزارهای برش دستی
 • ابزارهای اندازه گیری
 • ابزارهای دستی عمومی
 • جعبه بکس
 • بکس
 • دسته بکس

ابزارآلات دستی

 

در ادامه درباره هر یک از گروه ابزارهای دستی صحبت می‌شود:

آچارآلات : آچار ها کاربرد های فراوانی دارند و در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. برای مثال آچار تنظیم شونده که نام دیگر آن آچار فرانسه است کاربردی عمومی دارد و مثلاً آچار لوله گیر برای استفاده هایی که خاص هستند خریداری می شود.

انبردست : کاربرد انبردست شامل لخت کردن سیم برق، گرفتن وسایل موردنظر وخرد کردن و بریدن آنهاست.

انبردست ابزار خانگی

چکش : وارد کردن ضربه به یک شیء کاری است که توسط چکش انجام میشود. چکش ها قدرت های متفاوتی دارند.

چکش ابزار دستی

پیچ گوشتی: پیچ گوشتی همانطور که از نامش پیداست، برای باز و بسته کردن قطعه ای به نام پیچ به کار برده می شود. پیچ ها نیز در متصل سازی کمک کننده هستند. بهتر است نوع پیچ گوشتی ها در ابزارآلات دستی ضربه خور باشد.

انبر قفلی : انبر قفلی در دسته انبر ها قرار می گیرد. کاربرد این ابزار در مواردی است که ما در موقعیت باز و بسته کردن ابزارآلات هستیم و به انبر قفلی برای نگهداری آن ابزار رجوع می‌کنیم.

کاتر: کاربرد کاتر در بریدن موکت یا حتی پنل های پیش ساخته است که ابزاری ضروری در جعبه ابزار هر حرفه و شغلی است.

متر: متر ها به شما هنگامی که نیاز به تعیین سایز یک وسیله دارید کمک می کنند. این ابزار در قرن ۱۸ اختراع شد.

متر ابزار دستی

تراز: در تعیین صاف بودن دیوار خانه ها یا هر وسیله دیگری به تراز محتاجیم. این ابزار بیشتر در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. کار این ابزار تعیین زاویه است.

 

زاویه سنج : اگر از دستگاه‌هایی مانند فارسی بر و اره میزی استفاده می‌کنید حتما باید زاویه سنج داشته باشید. با استفاده از زاویه سنج می‌توانید دستگاه‌ نجاری را کالیبره کنید. کالیبره کردن به این معناست که فارسی بر در زاویه ۹۰ درجه دقیقاً چوب را با زاویه ۹۰ درجه برش دهید و در زاویه ۴۵ درجه، چوب را دقیقاً با زاویه ۴۵ درجه برش دهید. این وسیله برای مواردی که دقت کار باید بالا باشد مناسب است؛ چون حتی اگر دستگاه یک درجه هم خطا داشته باشد، برای ساخت سازه‌های چوبی با مشکل مواجه خواهید شد.

اره : انواع مختلفی دارد و برای بریدن چوب کاربرد دارد. رایج‌ترین کاربردهای اره دستی بریدن لبه‌های صاف، برش‌های زاویه دار و برش منحنی‌ است که البته برای هر کدام از این موارد اره‌های مختلفی مورد نیاز است. دسته اره از جنس چوب، فلز یا پلاستیک ساخته شده و تیغه تمام اره‌ها از جنس فلز و به شکل دندانه‌دار برای بریدن مواد مختلف است. اندازه تیغه اره‌ها متفاوت است. برخی از آن‌ها مثل اره مویی بسیار نازک و برای برش منحنی‌ها مناسب بوده اما برخی دیگر ضخیم و برای بریدن اشیا و چوب های ضخیم مناسب هستند.

لوازم ایمنی : لوازم ایمنی مانند دستکش، کلاه، عینک، ماسک، کفش ایمنی، لباس کار، گوشی ایمنی و … همگی از لوازم ضروری است که حین کار باید از آن استفاده کنید. تمام دستگاه‌های نجاری خطرناک هستند؛ پس عقل حکم می کند که اول ایمنی بعد کار .

گونیا :

 • گونیا کشویی : گونیا کشویی می‌تواند هر زاویه‌ای را روی کار ایجاد کند و درصورت لزوم می‌توان آن را ثابت کرد. این وسیله برای زمانی که نیاز داریم زوایای یکسانی روی یک قطعه ایجاد کنیم بسیار کاربردی است.
 • گونیا دو ضلعی : این گونیا که به به گونیا نجاری معروف است برای کشیدن خطوط صاف روی موادی مثل چوب به کار برده می‌شود. برای این که بعد از برش چوب از صاف بودن لبه آن مطمئن شویم می‌توانیم از این ابزار استفاده کنیم.

بیل : بیل نیز یکی دیگر از انواع ابزارهای دستی پرکاربرد و ضروری در محیط های مختلف است که از آن برای کندن زمین و برداشتن خاک استفاده می شود که دارای تیغه های مختلفی هستند به گونه ای که هرچه خاک محکم تر باشد نیاز است که تیغه بیل نوک تیز تر باشد.

دریل : یکی دیگر از ابزارهای دستی پرکاربرد و ضروری در منزل دریل برقی است که از آن برای سوراخ کردن دیوار و یا بستن آینه و وسایل دیگر استفاده می شود. این ابزار می تواند به راحتی بر روی دیوارهای سخت و سفت سوراخ ایجاد کند، اگر قصد خرید این وسیله را برای منزل دارید می توانید نوع ساده آن را خریداری کنید، در هنگام خرید به نوع برند، قدرت و دوام آن توجه کنید.

سخن آخر

تهیه و استفاده از این ابزارها می تواند به شما در راحت تر انجام شدن کارهای منزل مشکلات روزمره کمک‌ فراوانی بکند. امیدوارم این مقاله بدردتون خورده باشد و در کار های خود بتوانید از این ابزار ها استفاده کنید.

فروشگاه ونوس دی اچ، نمایندگی فروش  مته کبالت  و ابزارآلات و تجهیزات ونوس در تهران می باشد که میتوانید برای ابزارالات خود از آن کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.